کوثر گرافیک

آموزش روتوش و اصلاح تصاویر قدیمی توسط فتوشاپ (بخش ۲) » کوثر گرافیک

۲۲ مرداد ۱۳۹۶

گاهی اوقات می بینیم که تصاویر قدیمی از لحاظ رنگ بندی دچار مشکل و یا از بین رفتگی شده اند. مثلا رنگ های سیاه کم رنگ و رنگ های سفید، به خاکستری متمایل شده اند. در واقع بیشتر  رنگ های عکس، محو شده و دیگر زیبایی گذشته را ندارند.
 
اگر این عکس ها را اسکن کنید می توانید با ابزار های قدرتمندی چون فوتوشاپ، آن ها را ویرایش و رنگ هایشان را اصلاح کنید. برای شروع این کار لازم است، در حد معمولی با فوتوشاپ آشنایی داشته باشید. برای بازسازی عکس های قدیمی یک تکنیک بسیار ساده وجود دارد که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد.
 
در بخش قبلی مقاله به بررسی روش بازسازی و ترمیم عکس های سیاه و سفید قدیمی پرداختیم، در این مقاله نیز به ترمیم عکس های رنگی قدیمی خواهیم پرداخت. با کوثر گرافیک همراه باشید
 
 
ترمیم و بازسازی تصاویر رنگی قدیمی
 
اکنون می خواهیم تصاویر رنگی را نیز ویرایش و ترمیم کنیم. برای انجام این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید.
 
مراحل تصحیح رنگ و کنتراست دقیقا با تصاویر سیاه و سفید یکسان است. عکس را در فوتوشاپ باز کرده و یک لایه ی Curves ایجاد کنید. سپس مراحل مربوط به تصحیح رنگ های سفید و مشکی را مانند قبل انجام دهید. تصویر نهایی شما باید چیزی شبیه به تصویر زیر باشد.
 

 
 
 
اکنون تصویر به دست آمده زیبا است ولی رنگ ها خیلی عالی نیستند. برای بهبود بخشیدن به رنگ ها مراحل زیر را دنبال کنید:
 
۱٫ در بخش Layer و سپس New Adjustment Layer گزینه ی Hue/Saturation را انتخاب کنید.
 

 
 
۲٫ در این بخش نمی توانیم تنها تمام رنگ های اشباع شده تصویر را پاک کنیم اما می توانیم با تنظیم اسلایدر Hue ، رنگ ها را بهبود ببخشیم. اسلایدر را به راست و چپ ببرید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
 

 
 
۳٫ بیشتر مقادیر دارای نتیجه ی نا خوشایندی هستند. شما می توانید آنها را تغییر داده و به رنگ های طبیعی نزدیک تر کنید. در این تصویر ما مقدار را بر روی ۱۳+ قرار داده ایم و همه چیز بسیار طبیعی به نظر می رسد.
 
۴٫ مقدار دلخواه خود را انتخاب کنید. مطمئنا باید مقداری بین ۴۰+ تا ۴۰- انتخاب کنید ولی سعی کنید تمامی اعداد را امتحان کنید تا بتوانید به نتیجه ی دلخواه خود دست یابید.