کوثر گرافیک

نکات کاربردی برای عکاسی نوزاد در منزل » کوثر گرافیک

۲۱ شهریور ۱۳۹۶

 

عکاسی از نوزاد نه تنها کار سختی نیست بلکه بسیار لذت بخش است اگر نکاتی کاربردی درمورد آن بدانیم. اول اینکه به نوزاد اجازه بدهید حسابی شیر میل کند و به خوابی عمیق برود. او را لخت کنید و حوله ای دورش بپیچید تا سردش نشود. وسایل و جایی که او را برای عکاسی می‌خوابانید باید قبلا با سشوار گرم کنید تا بدن نوزاد تغییر دما حس نکند.

    برای داشتن ایده های بهتر و روش های آسان برای عکاسی از نوزادان در خانه، ترفندهایی که یک عکاس مطرح کرده است را برایتان انتخاب کرده ایم. در این مطلب، بایدها و نبایدها و زمان مناسب برای عکاسی از نوازد را بیان کرده ایم.

۱.    نورپردازی

عکاسی از کودکان در فضای باز بسیار بهتر است زیرا آنها در بیرون آرام‌تر هستند. کودکان گرمای خورشید را دوست دارند و در نتیجه آرام می مانند. اما در مواقعی که مجبور به عکاسی در داخل خانه هستید، سعی کنید کودک را در کنار پنجره قرار دهید که نور ملایم و خوبی دارد. انتخاب جهت و میزان نور مناسب در زیبایی و شفافیت عکس تاثیر بسیاری دارد.

۲.    استفاده از وسایل خانه

استفاده از مبل، تخت خواب بزرگترها، کابینت، سبد رخت یا دیس میوه برای عکاسی از نوزادان هیچ گاه قدیمی و کهنه نمی‌شود. می توانید کودک را روی حوله یا پتو بخوابانید. به این ترتیب، می‌توانید عکس فوق العاده زیبایی از کودک بگیرید.

۳.    استفاده از اسباب بازی

وسایلی که می توان در عکاسی از نوزادان از آنها استفاده کرد، متفاوت است. به طور مثال، می توانید از بالشت های طرح و شکل دار، اسباب بازی یا عروسک در اطراف نوزاد استفاده کنید. یا او را داخل پارچه زیبایی قنداق کنید و روی صندلی‌های متحرک یا تاب قرار دهید. این کارها به هیچ وجه برای نوزاد خطرناک نیست.

۴.    استفاده از یادگاری‌های تولد

استفاده از اطلاعات قد و وزن و ساعت و تاریخ لحظه تولد نوزاد عکسی بیاد ماندنی را با المانهای فراموش نشدنی می‌سازد.

۵.    وسایل جالب، عجیب و هنری

برای عکاسی از نوزادان می توانید از وسایل و المانهای خاص موجود در منزل مثل گیتار یا پیانو یا کتاب استفاده کنید. برای اجرای عکسهایی مانند عکس زیر، کودک به تنهایی نمیتواند خوب باستد، باید با دست او را حمایت کنید که با این حمایت احتمالا دست شما هم در عکس دیده می‌شود، حالا یک عکس از فضای خالی همین دکور هم باید بگیرید و در نرم افزار فتوشاپ این دو عکس رو ترکیب کرده و قسمت‌های اضافی رو حذف میکنید.(آموزشه این تکنیک رو به زودی قرار میدم) به این ترتیب شما یک عکس بسیار خاص و تمیز خواهید داشت.

۶.   عکاسی از چهره آرام کودک در خواب

توصیه ما به والدین این است که در ۵ تا ۳۰ روز نخست تولد از نوزادان خود عکاسی کنند. در این زمان کودک بیشتر زمان خود را در خواب سپری می‌کند و بسیار شکل پذیر هستند. برای داشتن عکس‌های زیباتر می‌توانید از پتو و بالشت سفید استفاده کنید تا چهره کودک در خواب بسیار معصوم تر و آرام تر دیده شود. برای آرامش کودک و سهولت کار عکاسی، بهتر است مادر قبل از عکاسی به کودک شیر بدهد و او را روی یک حوله بخواباند و برای عکاسی در حال خواب، کافی است حوله ای که نوزاد روی آن خوابیده را به دقت جابجا کنید، اینجوری نوزاد از خواب بیدار نمیشه و به سرعت میتونید توی دکورهای مختلفی از جمله روی کابینت، روی تخت بزرگترها، روی میز آرایش و… ازش عکاسی کنید، یادتون نره که روی نوزاد رو در بین هر عکس بپوشونید تا سرما نخوره.

۷.    حضور مادر و پدر در کنار کودک در یک قاب

پدر و مادر با مهر و لطفی که به فرزندشان دارند با حضورشان هم عکس را زیبا می‌کنند و هم عکسی پر از خاطره را خواهند ساخت. انتخاب لباسهای ساده و بدون جزییات برای مادر و پدر، عکس را زیباتر می‌کند و کودک بیشتر در قالب دیده‌ خواهد شد.

۸.    استفاده از رنگ

برای عکاسی از چهره های معصوم نوزادها خوب است زیاد از رنگ استفاده کنید. به طور مثال، وسایل و طرح های رنگی که شبیه هم هستند و ترکیب آنها سازگاری لازم را دارد را به عنوان پشت زمینه عکس در کنار هم بچینید و کودک را درون سبد یا روی بالشت رنگی زیبایی قرار دهید و سپس عکاسی کنید. به کادربندی خود نیز باید توجه داشته باشید تا بهترین عکس را ثبت کنید.

۹.    لب، گوش، دست و پای نوزاد

از لب، گوش، دست و پای نوزاد عکاسی کنید. اعضای ظریف و کوچک کودک، سوژه‌های لطیفی هستند. هریک از این عکسها خود می‌تواند قابی زیبا بر روی دیوار اتاق نوزاد باشد.

۱۰.    فرصت را از دست ندهید

نوزادها بسیار زود رشد می کنند و دیگر نمی‌توان این لحظه ها را بازگرداند. بنابراین، تا می‌توانید از نوزاد خود پیش از چهاردست و پا کردن و را ه افتادن عکاسی کنید. این روزها بسیار زودگذر و ناپایا هستند. البته که عکاسی از کودک در دوره‌ی بعد از نوزادی و در نونهالی و نوجوانی نیز بسیار زیباست که نکات عکاسی از کودکان بزرگتر نیز به زودی روی سایت قرار میگیره. از سایت عکسما ادامه مطالب رو دنبال کنید و تجربیاتتون رو به ما بگید.